Пластмасата е сравнително нов материал, който навлиза в производството едва в 60-те години на XX век. В наши дни тя се е превърнала в неразделна и необходима част от ежедневието ни – има я в автомобилите, в мобилните ни телефони, в опаковките на храните. Едва ли можем да си представим всички удобства на съвременния живот без пластмасата. Също както едва ли можем да си представим всички продукти, където можем да я открием. Невидима, но пък изключително трайна във времето.
Предлагаме ви кратък и неизчерпателен списък с продукти с „невидима“ пластмаса в различни форми, за които може би не сте се замисляли.
Брокат
Щом сте тук, вече би трябвало да знаете, че масовият брокат се произвежда от пластмаса. Ако ли не – върнете се няколко поста назад, за да разберете как и защо да замените пластмасовите блестящи частици с биоразградим брокат Абракадабра. За да блестите, без да мърсите.
Дъвки
Може и да не ви се вярва, но дъвките съдържат пластмаса, прикрита под името „гумена маса“. Точният състав на тази мистериозна съставка не се разкрива от производителите, понеже представлява „търговска тайна“. А и не би било особено добра реклама. Това, което знаем, е, че повечето дъвки съдържат поливинил ацетат, вид пластмасов продукт, познат също като крафт лепило. Нищо чудно, че разграждането на една дъвка отнема около пет години. Ако това не е достатъчно, за да ви откаже от дъвките, потърсете природосъобразни алтернативи.
Мокри кърпи
Колкото и да са практични, трябва да порицаем мокрите кърпи за това, че са произведени от синтетична целулоза и пластмасови влакна. Те не се разграждат във вода, не могат да се преработват и се декомпостират в течение на няколко десетилетия. За това, оставете ги само за най-крайните и мръсни случаи, когато нямате достъп до вода и сапун. Понякога само дезинфектант е напълно достатъчен.
Дрехи
На практика всички материи, произведени от изкуствени влакна като микрофибър, полиестер, акрил, найлон, са от пластмаса. При всяко пране, части от материята, под формата на микропластмаса, попадат в канализацията, а от там и в околната среда. Решения и тук се намират – например да избирате естесвените материи пред изкуствените, да си набавите филтър за микровлакна за пералнята, да пазарувате втора ръка или (и най-добре) да купувате по-малко и по-качествени дрехи по принцип.
„Хартиени“ и „картонени“ чашки за кафе
За тях вече се е писало и говорило не малко, но въпреки това си залужава да ги споменем. Ако въпросните чашки бяха само от хартия или картон, щяха веднага да се разпадат при досега с горещото ви кафе. Да, ама не! Поради тази причина те са покрити с тънък пластмасов филм, който да държи течността вътре. Той пък ви „подправя“ напитката и с малко микропластмаса щом се нагрее от горещата течност. Йей! Използването на чаши за многократна употреба не е никак трудно, започнете още днес!
Стъклени буркани с капак
Разбира се, стъклените буркани сами по себе си не съдържат пластмаса, но капачките им са друг случай. Те съдържат слой пластизол, вид PVC. Целта му е да осигури успешното вакуумиране на буркана и да предотврати корозията на капачката в следствие на контакт с киселинни съставки.
Алуминиеви кенчета и консерви
И вие ли не се замисляхте, че алуминиевите кенчета не са само от алуминий? Всъщност вътрешността на всяко кенче се покраива с филм, обикновено от епоксидна смола. Това предотвратява корозията на алуминия, която би настъпила при контакта с продукта в него. От това любопитно видео става ясно какво всъщност се крие под алуминиевата обвивка. Впрочем, потчи 80% от това покритие е съставено от бисфенол-А или БПА. Вещество, което се асоциира с редица вреди за здравето.
Пакетчета чай
Почти всички пакетчета чай се запечатват с полиетилен, който не се разгражда в домашния ви компост. Но пък отделя частички от себе си под формата на микропластмаса в чашата ви щом сипете горещата вода. В днешно време не е трудно да се сдобиете с насипнен чай, а ако не е опакован в целофан, направо удряте 10-ката!
Паста за зъби
Избелващите пасти за зъби съдържат пластмасови микрогранули, които служат за ексфолиация. И това важи за повечето продукти с ексфолираща функция, включително измивни гелове. Но за това ще ви разкажем по-подробно скоро.
И други honorable mentions:
- Касови бележки – също поркити с бисфенол-А. Четете повече по темата в Less plastic Bulgaria
- Менструални продукти
- Цигарени фасове
- Еднократни предпазни маски
Списъкът продължава, а това да го продължим или съкратим зависи от всички нас. Избирайте внимателно, търсете алтернативи и не оставяйте „невидимата“ пластмаса да ви заблуди!