Всички хора харесват блясък (в нашия свят – брокат). Да, всички. Дори и тези, които не го харесват.
Може да не ви се вярва, но лъскавото ни привлича по същия инстинктивен начин, по който горчивото ни отблъсква. И това е научна теория, а не просто оправдание да се обсипваме с блясък от сутрин до вечер.
Огледайте се, заобиколени сме от лъскави предмети и повърхности – опаковките на хранителните продукти, кориците на списанията, детските играчки, лъскавите коли, дрехите. Блясъкът ни привлича и неслучайно се влага в толкова много продукти. Но защо е така? Логично обяснение би било, че в културата ни бляскавото се асоциира с лукс и богатство. А може би е чисто естетическо предпочитание?
Но ако всичко свършваше до тук, тогава защо бебетата, необременени от социо-културните ни чудатости, предпочитат лъскави предмети пред такива с матов финиш, както се оказало в проучване, проведено преди няколко години?* Вероятно този въпрос са си задали и и групата учени (от Университета в Хюстън и Гент/Белгия), когато решили да тръгнат по дирите на привличането ни към блясъка.
Любопитните изследователи провели серия от находчиви експерименти с малки деца и възрастни, в които ги карали за изразяват предпочитанията си към матирани или лъскави повърхности при различни условия. Така стигнали до заключението, че…
блясъкът извиква в главите ни асоциация с водната повърхност и водата, без която не можем.
С други думи, инстинктивно сме жадни за блясък.. както за вода!
Колко меродавна е тази теория, подлежи на още въпроси и изследвания… В крайна сметка можете да харесвате лъскави неща и поради куп други причини. Също както и обратното е вероятно. Но ако така или иначе обичате да се отдавате на порива си към лъскавото и блестящите частици, можете спокойно да я приемете за валидация на вашите бляскави предпочитания! 😉